Schroniska na Wielkiej Fatrze – Horsky Hotel Kralova Studna

Kralova Studna - Wielk Fatra

Ocena

O ile planując kilkudniowe wędrówki, sporo czasu zajmuje mi wybór noclegów, w tym przypadku nie miałem żadnych dylematów. Lista schronisk położonych na Wielkiej Fatrze jest na tyle krótka, że decyzja podjęła się sama. Horský hotel Kráľova studňa to obowiązkowy punkt, na mapach większości górołazów, przemierzających najdziksze pasmo Słowacji. 

HISTORIA

Grań Wielkiej Fatry ma kształt odwróconej literki „Y”, a Horský hotel Kráľova studňa leży blisko punktu, w którym łączą się trzy główne odnogi. Czy można wyobrazić sobie miejsce bardziej strategiczne?

Zalety takiej lokalizacji dostrzegli już członkowie Bańskobystrzyckiego Oddziału Klubu Czechosłowackich Turystów, którzy w 1927 roku na zboczach rozległego masywu Krížnej wznieśli niewielki, drewniany szałas. Drugi, bardziej komfortowy budynek z 16 miejscami noclegowymi wybudowany został dziesięć lat później. Oba obiekty spłonęły w latach wojny. Gmach, w którym się zatrzymaliśmy, oddany został do użytku w roku 1951, oddalony jest o 300 metrów od miejsca, gdzie znajdowały się dwa przedwojenne schroniska i leży na wysokości ok. 1300 m n.p.m.

Kralova Studna - Wielk Fatra

BUDYNEK

Zwrot „horský hotel” oznacza, że mamy do czynienia z formą pośrednią. Może nie tak luksusową, jak klasyczny hotel, ale znacznie odbiegającą od standardów turystycznego schroniska. O tym, czy lokal ma charakter bardziej „horský”, czy bardziej „hotelowy”, dowiadujemy się zwykle na miejscu.

W tym przypadku akcent wyraźnie pada na drugą część wyrażenia. Kráľova studňa od 2009 roku zarządzana jest przez prywatną spółkę, która – z definicji – musi zarabiać. A kto jest skłonny zostawić tu więcej Euro? Zziębnięty turysta, wpadający na talerz ciepłej strawy i zamawiający pojedynczy nocleg, czy wczasowicz, wylegujący się całymi dniami na słonecznym tarasie? Malownicze serpentyny drogi, prowadzącej pod sam próg i możliwość dotarcia tu nawet… autobusem, „ubrana” w szkło sylwetka wyremontowanego budynku oraz pokoje w hotelowym standardzie przyciągać mają tych nieco mniej aktywnych bywalców gór.

No dobrze, są też pozytywy. Właścicielom chwała za to, że podnieśli lokal z ruiny i znaleźli miejsce na zbiorcze sypialnie dla turystów. Bez tego przyczółku plany zimowego przejście Wielkiej Fatry mogłyby spalić na panewce.

MENU

Po długiej i wyczerpującej wędrówce, człowiek jest jakoś mniej wybredny i nieskłonny do eksperymentowania. Miseczka ciepłej zupy gulaszowej pozwoliła zwalczyć pierwszy głód, piwko – standardowa cena: 1,80 € – trochę się zrelaksować. Przyznaję, że w specjały tutejszej karty dań, jakoś specjalnie się nie wgłębiałem. Może sprawiła to późna pora, o której zwykle restauracyjne garnki świecą już pustkami? A może świadomość, że jesteśmy w „Eurolandzie” i trzeba rozważnie planować budżet?

Kralova Studna - Wielk Fatra

Kralova Studna - Wielk Fatra

Typowo barowy bufet

 

LUDZIE

Wszechobecne wykładziny, jasne ściany, barowa lada przypominająca wyposażenie hotelowej recepcji… W takich warunkach trudno o górski klimat. A jednak pobyt w Kráľovej studňi wspominamy dobrze. Urodziwe i sympatyczne barmanki skutecznie odwracały naszą uwagę od tej niefortunnej scenerii, a serwowane przez nie trunki ułatwiły komunikację w języku naszych południowych sąsiadów. Chociaż goście horský`ch hoteli reprezentują dwa różne światy, prawie zawsze znajdzie się ktoś, z kim można uciąć sobie przyjemną pogawędkę. Polsko-słowackie dyskusje toczyły się więc jeszcze długo po zamknięciu baru.

Kralova Studna - Wielk Fatra

Kralova Studna - Wielk Fatra

Hotelowe wnętrza

NOCLEGI

Piętrowe łóżka, z praktycznymi schowkami na cenniejsze przedmioty oraz stolik – pokoje w standardzie turystycznym, urządzone są minimalistycznie, ale nowocześnie. Największe z nich, przewidziane zostały dla 8 osób. Horský hotel Kráľova studňa dysponuje 5 takimi izbami, które łącznie oferują nocleg dla 29 górołazów, w cenach od 13 € (z własnym śpiworem i pokoju ośmioosobowym) do 19 € (w najmniejszej z izb). Część przygotowana z myślą o osobach ceniących komfort, liczy 47 miejsc. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć o niej nic więcej. Tak samo, jak o licznych atrakcjach dodatkowych: takich jak sauna, klub fitness, czy boisko. No dobrze, przyznam się, że ulegliśmy pokusie nowoczesności i reanimacje naszych przesiąkniętych wodą butów przeprowadziliśmy w sposób mało tradycyjny. Korzystając z bardzo pomysłowej, a do tego darmowej suszarni.

P.S. Zamieszczony na stronie schroniska formularz rezerwacyjny po wysłaniu trafia „w próżnię”. Nie wiem, czy gospodarze poradzili już sobie z tym problemem, dlatego jeśli chcecie mieć zaklepane noclegi, lepiej wybierzcie wariant telefoniczny.


Rozmieszcenie schronisk w głównej grani Wielkiej Fatry (najedź na mapę):

Szczegółowa ocena

Be first to comment