Worek Raczański: Wielka Racza – Rycerzowa – Przegibek

Lubię wracać w to samo miejsce. Doświadczać ulubionych pejzaży o różnych porach roku i w innych momentach życia. Choć nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu chodziło tylko o wejście, zdobycie, zaliczenie – skreślenie z listy. Ale od kilku lat jest inaczej. Każda wizyta w znanym miejscu wzbogaca i daje coś nowego. Tak było i teraz. Wielka Racza znowu uraczyła widokami, Rycerzowa wschodem i zachodem słońca, a Przegibek sielskością przypominającą karpackie wioski Ukrainy.

W Grupie Wielkiej Raczy, lub jak kto woli Worku Raczańskim, zwanym tak ze względu na kształt tego fragmentu granicy polsko-słowackiej, byłem już kilka razy. Choć nigdy nie przeszedłem go całego. Tym razem udało się przemierzyć najbardziej południową część – od Wielkiej Raczy po Wielką Rycerzową. No i zobaczyć jak słońce chowa się i wstaje na jednej z najciekawszych hal Żywiecczyzny.

SONY DSC

 Panorama z Hali Racza

 Grupa Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.)

Ten fragment Beskidu Żywieckiego, oprócz okolic Rysianki, zdecydowanie należy do moich ulubionych. Głównie ze względu na schroniska na Przełęczy Przegibek i Bacówkę na wspomnianej już Rycerzowej. Racza jest trochę bardziej komercyjna, ale ze względu na panormę 360˚ na Beskid Żywiecki, góry Słowacji i Czech, WARTA podejścia.

Na uwagę zasługuje szczególnie najlepszy chyba w polskich Beskidach widok na Małą Fatrę i dookólna panorama z niewielkiego tarasu widokowego. Z trzech stron Słowacja, z każdej góry.

Wielka Racza i schroniska (kliknij)


W okolicach Raczy najciekawiej prezentuje się  jednak Hala pod Małą Raczą, odległa od głównego szczytu o 10 minut marszu. Widać skaliste Rozsutce i całą krywiańską część. Z kolei po drugiej stronie wypiętrza się stożkowy Wielki Chocz i, przy dobrej pogodzie, grań Tatr. Dawniej w tym rejonie miał miejsce intensywny wypas owiec, a Hala pod Raczą była własnością kilku lokalnych baców. Każda jej część miała swoją własną nazwę. Istnieje nawet teoria, że nazwa góry wywodzi się od gwarowego rajczula, co oznacza zagrodę dla owiec.

Wędrując od Wielkiej Raczy w kierunku Przegibka i Wielkiej Rycerzowej, atrakcyjna pod względem widokowym jest także Hala Śrubita, która oprócz panoramy na Beskidy, oferuje widok na odwiedzone wcześniej schronisko na Raczy.

Hala Racza i Śrubita (kliknij)


Kolejny atrakcyjny punkt znajduje się niedaleko od Przegibka, na Przełęczy pod Banią. Ale widoki odsłaniają się zdecydowanie bardziej, gdy wybierzemy zamiast opcji czerwonego szlaku polskiego, niebieski słowacki wzdłuż granicy. Czeka nas co prawda ostrzejsze podejście pod Banię (1124 m n.p.m.), lecz przy podchodzeniu odsłania się znowu cała Fatra, tym razem także z jej Luczańską częścią.

Podejście pod Banię i widoki ze szlaku granicznego (kliknij)


 SONY DSC


Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)

Po drugiej stronie tej części Worka Raczańskiego znajduje się Wielka Rycerzowa. Podejście od strony Przegibka, szlakiem czerwonym prowadzi nas raz w górę raz w dół przez las. Przyjemna wędrówka. Tylko jej ostatni etap, tuż przed samym podejściem, nieopodal źródełka, wymaga większego wysiłku. Odcinek jest krótki, lecz bardzo stromy.

Sam szczyt nie należy do atrakcyjnych, jest w całości zalesiony. Ale wystarczy podejść kilkanaście kroków dalej, by sięgnąć wzrokiem zdecydowanie dalej. Przed nami Hala Rycerzowa, z której można obserwować Małą Fatrę, Pilsko, Babią Górę, Beskid Śląski, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Jej północną granicę wyznacza Mała Rycerzowa, niższa od swojej imienniczki o 20 metrów, lecz oferująca dużo ciekawsze widoki.

A w dole czeka na nas schronisko. Typowa Bacówka. Jedno z moich ulubionych. Z klimatem, którego w górach chciałoby się doświadczać jak najczęściej. I z kuchnią, która choć prosta, to wyjątkowo smaczna (polecam fasolkę po bretońsku i racuchy, specjalność zakładu).

Napiszę krótko. Warto tu zajrzeć.

Hala Rycerzowa, Mała Rycerzowa i schronisko (kliknij)Przełęcz Przegibek (1000 m n.p.m.)

Gdzieś w 2/3 drogi od Raczy do Rycerzowej, pomiędzy szczytem Bendoszka Wielka i Bania, znajduje się Przełęcz Przegibek. Od Rycerzowej można do niej dotrzeć szlakiem czerwonym idącym wzdłuż granicy, lub niebieskim, przebiegającym bardziej od północy. Ta wersja to pozostałość z czasów komunistycznych, gdy szlaki nie mogły przebiegać bezpośrednio wzdłuż granicy, a ruch turystyczny w rejonach przygranicznych był utrudniony. Wiele osób twierdzi, że jest mniej atrakcyjny, lecz mi osobiście wydaje się bardzo ciekawy. Sporo tu przekraczania strumieni, wędrówki wąską ścieżką nad stromym, zalesionym zboczem. No ciekawie po prostu.
SONY DSC

Sama przełęcz należy do wyjątkowo sielskich. To takie góry dla każdego. Łagodne, subtelne, niewymagające. Idealne na foto sesję, leniwy spacer albo pierwsze kroki w górach z dzieckiem.  Dużo tu przestrzeni i typowo beskidzkich krajobrazów. Pofalowanych grzbietów, płotków, chatek.

 A pośród nich kolejne schronisko warte zatrzymania. Jedno z tych, które podobnie jak Rycerzowa wygrywa rankingi na najlepsze obiekty turystyczne. Lubię tu wracać i z pewnością będę. Jak do tej pory nie udało mi się jeszcze wejść na Bendoszkę Wielką, w której cieniu jest ulokowany obiekt. A widok z hali, która znajduje się na jej wierzchołku należy ponoć do klasyki raczańskiego worka.

 Przełęcz Przegibek (kliknij)


Specyfika szlaku

Rycerka Górna Roztoki - Wielka Racza - Wielka Rycerzowa - Przegibek

kolaż trasy

 

DŁUGOŚĆ: 27 km

TRUDNOŚCI TECHNICZNE: Trasa łatwa, brak fragmentów technicznych. Jedynym wymagającym odcinkiem może być podejście szlakiem żółtym na Wielką Raczę. Wejście szlakiem czerwonym od strony Przegibka dużo łatwiejsza.

NOCLEGI: Schronisko na Wielkiej Raczy, Bacówka PTTK na Rycerzowej, Schronisko Przegibek

DLA KOGO: Trasa dla każdego, także dla rodzin z dziećmi.

Be first to comment