Mała Fatra – Wielki Krywań

Mała Fatra to po Tatrach zdecydowanie moje ulubione słowackie pasmo. Góry, choć niewielkie obszarem, to pod względem różnorodności i atrakcyjności wizualnej biją większość tego, co można oglądać w naszych Beskidach. Są tu skaliste szczyty w tatrzańskm typie, piękne połoniny, górskie kotliny z drabinkami i mostkami, a do tego wszystkiego kolejka na najwyższy szczyt pasma.

Dlatego kiedy niecały rok temu 21.07.2014 roku w Dolinie Vratna, która należy do najładniejszych fragmentów pasma, doszło do powodzi i zniszczeń na niewyobrażalną skalę, myślałem, że długo jeszcze nie będzie można chodzić po szlakach w tamtej części gór. Tymczasem niespełna rok później, Słowacy doprowadzili Vratną, praktycznie do stanu sprzed pamiętengo dnia. Piszę prawie, bo wszędzie widać jeszcze ślady jaki zostawił żywioł. Ale asfalt położono nowy, kolejka pod Krywań kursuje, schronisko działa, szlaki są otwarte, i w większości przypadków odgruzowane.

SONY DSCChoć na szlaku zielonym, ze Starej Doliny, którym wchodziliśmy na najwyższy szczyt pasma, strumień nie łatwo przejść, a kładki nie uświadczysz – musieliśmy ratować się budowaniem prowizorycznego mostu z przewalonego drzewa. Dalej też wszęzie widać ślady zniszczeń i wędrówka jest utrudniona, ale da się iść.

Mimo to szacunek dla Słowaków, że tak szybko poradzili sobie ze zniszczeniami. Wystarczy spojrzeć na te filmiki żeby zobaczyć z jak wielką siłą uderzył wtedy żywioł. I pomyśleć, że był to efekt 3 godzinnej burzy!

Byłem w tych górach trzeci raz, lecz dopiero po raz pierwszy udało się wejść na Wielki Krywań (1709 m n.p.m.). Panorama ze szczytu naprawdę robi wrażenie. Oprócz malowniczych Rozsutców widać Góry Kisuckie, Beskid Żywiecki (z Pilskiem, Wielką Raczą i Babią Górą), Wielki Chocz, Tatry Niżne, Tatry i Wielką Fatrę. Atrakcyjność tego szczytu rośnie tym bardziej, że dzięki pobliskiej kolejce na Snilovke Sedlo (10 euro w dwie strony), wystarczy 30 minut niezbyt wyczerpującego spaceru, by podziwiać jedną z piękniejszych panoram na Słowacji.

SONY DSC


Zobacz też: Mała Fatra wielka frajda


Be first to comment