Najwyżej położone schroniska w Karpatach

Idę za ciosem. Ostatnio pisałem o najwyżej położonym schronisku w całych Karpatach – Cabana Omu. Po krótkim śledztwie udało mi się ustalić pierwszą dziesiątkę takich obiektów. Jak nie trudno się domyślić dominuje Rumunia: 7 na 10 schronisk. Pozostałe dwie pozycje to Słowacja. Dwa z nich w Tatrach, jedno  w Tatrach Niżnych.

Najwyżej położny obiekt turystyczny w Polsce to schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Zaledwie 1671 m n.p.m. Cała reszta znajduje się na wysokości powyżej 2000 metrów n.p.m. Osobiście miałem przyjemność być w sześciu obiektach z tej listy.

 1. Cabana Omu 2507 m n.p.m – Bucegi, Rumunia

Bucegi (111)http://www.cabana-omu.ro/

Najwyżej położone schronisko w Karpatach wcale nie jest najtrudniej dostępne. Kolejki górskie w Bucegach sprawiają, że z łatwością można się dostać na wysokość ponad 2000 metrów. Wyjątkowe, z górskim klimatem i niesamowitymi widokami. Pełen opis tutaj.

2. Chata pod Rysami 2250 m n.p.m – Tatry, Słowacja

800px-Chata_Pod_RysamiFot. Wikipedia

http://www.chatapodrysmi.com/?lang=pl

Idealny punt wypadowy do zdobycia Rysów od strony Słowackiej. Wielokrotnie przebudowywane i niszczone przez lawiny. Niewielkie, lecz bardzo przytulne. No i ten wychodek z widokiem na góry! Kto chce się sprawdzić może na własnych plecach wnieść do schroniska ładunek piwa albo butlę z gazem. Herbata do odbioru w bufecie. Opis tutaj.

 3. Cabana Babele 2206 m n.p.m. – Bucegi, Rumunia

Cabana_Babele_dinspre_telecabinaFot. Wikipedia

http://www.babele.ro/

+ Cabana Floare de Colt 

Bucegi_Cabana_Floare_de_Colt Fot. Muntii Bucegi 

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/bucegi/cabana_floare_de_colt-151/ 

Na trzecim miejscu schronisko, które nie zachęca do zatrzymania się na dłużej. Miałem okazję odwiedzić je w drodze na Omu. Znajduje się opodal najbardziej znanych form skalnych w Bucegach – Sfinksa i Babele, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Duże, betonowe, obłe. Ze względu na bliskość kolejki oblegane przez turystów w klapkach. Górskiego klimatu próżno szukać.

Obok Babel znajduje się konkurencyjne schronisko o bardziej wysokogórskim klimacie. Dowiedziałem się o nim dopiero podczas składania tego zestawienia. Umieściłem je ex equo na miejscu trzecim, bo zakładam, że wysokość musi być bardzo zbliżona – niestety nigdzie nie ma pełnych informacji o tym obiekcie. Ktoś był?

 4. Cabana Podragu 2136 m n.p.m – Fogarasze, Rumunia

Fagarasz (204)http://www.podragu.ro/

Miejsce kultowe. Najlepszy punkt wypadowy do zdobycia najwyższego szczytu Rumunii – Moldoveanu 2544 m. n.p.m. Wyjątkowo ulokowane, z widokami przypominającymi najpiękniejsze doliny tatrzańskie. W sezonie zwykle pełne międzynarodowego towarzystwa. Warto zadbać o miejsce odpowiednio wcześniej. Od lat prowadzone przez znaną w środowisku górskim Corinę. Choć mnie bardziej zapadły w pamięć jej młodsze pomocniczki. Piękne, piękne… miejsce.

 5. Cabana Vila Paltinu 2050 m n.p.m. – Fogarasze, Rumunia

Fagarasz (325)http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/fagarasului/cabana__vila_paltinu-86/

6. Caban Balea Lac 2034 m n.p.m. – Fogarasze, Rumunia

Fagarasz (326) http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/fagarasului/cabana_balea_lac-53/

Obiekty z miejsc 5 i 6 to w zasadzie hotele górskie a nie typowe schroniska. Położenie przy Trasie Transfogarskiej sprawia, że są bardzo łatwo dostępne i oblegane przez turystów. Przy dobrej pogodzie okolice jeziora Balea Lac przypominają nasze Morskie Oko, przy którym rozstawione są dziesiątki straganów. Zjeść, napić się i uciekać jak najszybciej w góry. Chociaż drogą oczywiście trzeba się przejechać.

 7. Cabana Caraiman 2025 m n.p.m – Bucegi, Rumunia

46205281Fot. Panoramio, Cioboata Andrei

http://www.cabana-caraiman.ro/

Schronisko położone w sąsiedztwie Krzyża Bohaterów, będącego jednym z symboli Bucegów. Znajduje się nad skalistą przepaścią z widokiem na Busteni. Strasznie żałuję, że zabrakło czasu, żeby je odwiedzić. Zdjęcia obiektu działają na wyobraźnię.

 8. Cabana Meteo Retitis 2021 m n.p.m – Góry Kelimeńskie, Rumunia

6782685

Fot. Panoramio, Fazakas Peter

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/calimani/cabana_meteo_retitis-138/

Rodzynek w całym zestawieniu. Jedyny obiekt na tej wysokości poza Fogaraszami, Buceagmi i szeroko pojętymi Tatrami. Znajduje się w Górach Kelimenskich w Karpatach Wschodnich na szczycie Retitis. W zasadzie nie jest typowym, schroniskiem, bo noclegi są przy okazji. Budynek pełni rolę stacji metereologicznej, ale chyba zasadnie jest go umieścić na tej liście.

 9.  Schronisko Chata Teryego 2015 m n.p.m

800px-Teryho_chata_IFot. Wikipedia

http://www.teryhochata.sk/?&id_lang=2#&panel1-1

Najwyżej położony obiekt całoroczny w Tatrach. Położony w Dolinie Zimnej Wody, wśród Pięciu Stawów Spiskich. Podobnie jak w Schronisku pod Rysami zaopatrzenie wnoszone jest przez tragarzy. Od momentu powstania w 1899 roku przetrwało praktycznie w niezmienionej formie. Nazwa pochodzi od inicjatora budowy – lekarza Odona Tery.

 10. Kamienna chata pod Chopokiem 2000 m n.p.m – Słowacja, Tatry Niżne

Chopok_and_Kamenná_chataFot. Wikipedia

http://www.kamennachata.sk/sk/

Trzeci najwyżej położony obiekt turystyczny na Słowacji znajduje się pod kopułą szczytową Chopoka – drugiego najwyższego szczytu Tatr Niżnych. To ostatnie schronisko w Karpatach osiągające wysokość 2000 m n.p.m.

Be first to comment