Podręcznik przygody rowerowej

Rowerem jeździć każdy może. Wsiadasz i kręcisz. Przed siebie, do przodu, byle dalej. Nowi ludzie, nowe miejsca, nowe zdarzenia. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem. Nieustanne zaskoczenia.

Na pewno? Czy rzeczywiście wyprawy rowerowe są dla każdego? Czy każdy jest w stanie podziwiać świat z perspektywy rowerowego siodełka? Wstawać skoro świt, pokonywać 80, 100, 120 kilometrów dziennie? Spać gdzie popadnie, oczekiwać niespodziewanego i cieszyć się pejzażem, który zmienia się z kilometra na kilometr.

Ania i Robert „Robb” Maciąg twierdzą, że tak. Ania i Robert „Robb” Maciąg twierdzą, że to przygoda dla każdego. Ania i Robert „Robb” Maciąg piszą, że kiedy raz spróbujesz, już nigdy nie powiesz, że nie warto. Że mi się nie chce, że nie dam rady, że za daleko…

I nie sposób się z nimi nie zgodzić!

Kto choć raz miał okazję wsiąść na rower i pojechać przed siebie, wie o czym mowa. Każdy kto choć raz zapakował sakwy na bagażnik, prędzej czy później zatęskni za swobodą jaką daje rower. A jeśli nigdy w życiu nie miał okazji wybrać się na wyprawę rowerową, która wykracza poza obręb jego podwórka, to po przeczytaniu tej książki, na pewno zechce odkurzyć swojego rumaka.

Bo rower to swoboda. Bo rower to możliwości. Bo rower to motywacja.

pobrane (1)Ta książka skutecznie zachęca do bliższego przyjrzenia się tematowi dwóch kółek. Do zastanowienia się gdzie dzisiaj, gdzie dalej. Inspiruje do ruszenia z miejsca, przełamania stereotypów. Znajdziemy tu zarówno porady „jak?”, „z czym?”, „w jakiej cenie?”; jak i takie które mówią „z kim?”, „gdzie?” i „po co?”.

Kolejne rozdziały – pisane przez różnych, zaprzyjaźnionych z autorami rowerzystów – opowiadają o miejscach, które warto rozważyć pod kątem rowerowych wypadów, poruszają aspekty techniczne wypraw, doradzają jak dobrać sprzęt i jak radzić sobie z typowymi problemami w czasie wypraw. Część książki to literackie wspomnienia z trasy, część to praktyczne porady na przyszłość. Odwiedzamy Nordkapp, Madagaskar, Himalaje, Islandię, Kanadę i Azję. Wszędzie gdzie doprowadzą nas dwa kółka i siła własnych mięśni.

Wszystko okraszone zdjęciami dobranymi do kontekstu. Wszystko przefiltrowane przez własne doświadczenia, zebrane podczas setek pokonanych kilometrów. Rowerem po Chinach, rowerem po Indiach, po Jedwabnym Szlaku… Ania i Robb Maciąg wiedzą o czym piszą, to czuć. To wychodzi spomiędzy wierszy. Oni po prostu – przepraszam za duże słowo – kochają rower. I, nie będę obiektywny, doskonale ich rozumiem. Rower to sedno sprawy. Jeśli chcesz poznać świat i sprawdzić samego siebie, to warto poświęcić własne pośladki. Jeśli chcesz wyruszyć na spotkanie z drugim człowiekiem, to po prostu wsiądź na rower i rusz przed siebie. Nigdy nie wiesz co spotkasz za rogiem.

Z góry przepraszam za ten ekstatyczny ton, ale kiedy wsiadam na rower, to zawsze się rozpędzam. Szczególnie z górki. A tę książkę czyta się na najwyższym przełożeniu…

TYTUŁ: Podręcznik przygody rowerowej
AUTOR: Anna i Robert „Robb” Maciąg
WYDAWNICTWO: Helion / Bezdroża
ROK WYDANIA: 2012
LICZBA STRON: 304

Be first to comment