14:57 do Czyty: recenzja książki

Rosja. Kraj niedefiniowalny, nieobliczalny, niemierzalny. Państwo niekończących się aspiracji i nieograniczonych możliwości. Największa demokracja świata. Z wierzchu wszystko wydaje się idealne, lukrowane. Niczym kopuły Kremla. Niczym kolorowe matrioszki. Ale wystarczy opukać ścianki. Zajrzeć pod powierzchnię. Wydmuszka, polityczna próżnia. Kolejne warstwy, odpadają jedna za drugą. Na końcu nie zostaje wiele. Olbrzym okazuje się kruszynką.
W Polsce wielu rozkładało ją na części, próbując poznać prawdziwe wnętrze. Zajrzeć do środka. Kapuściński, Bader, Jagielski, Włodarczyk…
Igor T. Miecik zajmuje istotne miejsce na tej liście. Swoje reportaże z wiwisekcji molocha publikował najpierw w Polityce, a teraz w Newsweeku. „14:57 do Czyty” to jego książkowy debiut, w którym zebrano reportaże z lat 2000 – 2005.
Mimo, że od ich premiery upłynęło 10 lat, to czyta się je jakby dotyczyły spraw dzisiejszych. W tym czasie w Rosji jedyna zmiana nastąpiła na politycznych stołkach. Sytuacja zwykłych ludzi, o których pisze autor, jest ciągle taka sama. Dalej muszą siłować się z bezdusznym systemem, który pod fasadą demokracji i pluralizmu, realizuje swoje partykularne cele. Napina się, pręży muskuły a od czasu do czasu, dla niepoznaki, niczym dobry batiuszka, klepie obywateli po ramieniu. Tuląc do piersi wyłącznie tych, którzy mogą pochwalić się grubym portfelem.
Tymczasem matki marynarzy z Kurska w samotności opłakują synów, weterani wojny czeczeńskiej bez sukcesów próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a mieszkańcy niewielkiego Biesłanu nie mogą zrozumieć dlaczego śmierć kilku terrorystów kosztowała życie 156 dzieci. Właśnie o tym jest ta książka. O zetknięciu człowieka z machiną. W jej tłoki mogą wpaść nie tylko wrogowie państwa ale i zwykli ludzie. W zetknięciu z molochem ludzki los nie ma większych szans. Rosja nie szanuje słabych. Rację bytu mają wyłącznie najsilniejsi. O całej reszcie nikt nie chce pamiętać. A przecież mają tak wiele do powiedzenia.
TYTUŁ: 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji
AUTOR: Igor T. Miecik
WYDAWNICTWO: Czarne, Wołowiec 2012
LICZBA STRON: 151

Be first to comment